Rodzaje soczewek kontaktowych

Rodzaje soczewek kontaktowych

Soczewki kontaktowe są zdrową i skuteczną metodą korekcji wad refrakcji. Obecnie na rynku dostępna jest duża oferta soczewek, które możemy dobierać np. ze względu na producenta, materiał, zastosowanie, cenę czy długość ich noszenia. Soczewkom zdecydowanie warto dać szansę, by przekonać się, że ich noszenie jest dla wszystkich, bez względu na wiek i styl życia! Współczesna technologia ich produkcji jest tak zaawansowana, że soczewki spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających osób.

Materiał wykonania soczewek

Najczęściej wybierane soczewki kontaktowe to tzw. soczewki miękkie, które na rynku produkowane są z dwóch rodzajów materiałów. Pierwszym z nich i starszym jest hydrożel, wyróżniający się wysokim uwodnieniem (nawet do 78% uwodnienia!) i bardzo delikatną strukturą. Soczewki hydrożelowe cechuje elastyczność i miękkość, ale są mniej trwałe, łatwiej je uszkodzić i mają  niższą przepuszczalność tlenu niż soczewki silikonowo-hydrożelowe. Mają swoich zwolenników, a przy niektórych schorzeniach oka są wręcz zalecane przez okulistów. Decydują się również na nie te osoby, które mają alergię na silikon. Są też stosunkowo tanie. Natomiast drugim materiałem, bardziej popularnym i uchodzącym za zdrowszy, jest wspomniany już silikon hydrożelowy. Dzięki dodaniu silikonu soczewki zyskały lepszą trwałość, stabilność i przepuszczalność tlenu. Zwolennicy soczewek silikonowo hydrożelowych doceniają je za komfort, lepszą wytrzymałość w trudnych warunkach (jak np. klimatyzacja czy upał).

Zastosowanie soczewek

Soczewki kontaktowe mogą pełnić różne funkcje, ale najpowszechniej służą do korygowania wad wzroku. Te, które są powszechnie dostępne w sklepach bez recepty, odpowiadają czterem najczęściej występującym wadom refrakcji, czyli krótkowzroczności, dalekowzroczności, astygmatyzmowi i prezbiopii.

  • soczewki sferyczne – są przeznaczone do korekcji krótkowzroczności lub dalekowzroczności (znanej też pod inną nazwą nadwzroczności). To najczęściej wybierane soczewki, które kształtem przypominają wypukłą miseczkę. Idealnie przylegają do oka, dając ostry i wyraźny obraz przez cały czas noszenia.
  • soczewki toryczne – przeznaczone dla osób z astygmatyzmem (niezbornością). Na ich opakowaniu zazwyczaj widnieje napis „for astigmatizm” lub „toric”, kupuje się je na podstawie parametrów mocy korekcyjnej, mocy cylindra i osi. Soczewki toryczne mają inną budowę niż sferyczne: są bardziej płaskie i mają różną grubość na całej płaszczyźnie. Ich celem jest dopasowanie się do zdeformowanej gałki ocznej astygmatyka i skorygowanie idealnego obrazu.
  • soczewki progresywne – inaczej nazywane soczewkami cylindrycznymi lub multifokalnymi, są przeznaczone dla osób z prezbiopią (starczowzrocznością).

Oprócz tego dostępne są także soczewki kolorowe, dzięki którym można zmienić kolor swojej tęczówki. Soczewki kolorowe mogą pełnić funkcję zarówno estetyczną, jak i korekcyjną.

Jak dopasować soczewki do siebie?

Decydując się na noszenie soczewek kontaktowych, zawsze wcześniej należy odwiedzić okulistę lub optometrystę. Wizyta u specjalisty jest konieczna, by ustalić aktualny postęp wady refrakcji oraz dopasować najlepsze soczewki dla danej osoby, biorąc pod uwagę styl życia i ewentualne choroby. Istnieją przeciwwskazania do noszenia soczewek, o czym na pewno zostaniecie poinformowani przez specjalistę w razie potrzeby. Znając aktualne wyniki badań oczu, można przetestować, które soczewki najlepiej się dla was sprawdzą, np. ze względu na cenę. Najbardziej opłacalnym wariantem jest kupowanie ich w specjalistycznych sklepach internetowych, np. w AleSoczewki.com, w których często traficie na różne promocje i zestawy, a przede wszystkim znajdziecie bogatą ofertę produktów.

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz